Hi there
I've been offered a job in NYC and am trying to work out what my pay check would look like after tax. Assume I don't need to make any healthcare or 401k contributions, and my salary is $80,000. I'll also bring my spouse, and we will file our tax returns jointly. Assume for now her salary is $0.
My calculations look like this:
NYS Income Tax
Income [$80,000] - Deduction [$16,050] = Taxable Income $63,950
$2,092.90 + (6.45% over $43,000)
$63,950-$43,000 = $20,950.
6.45% x $20,950 = $1,351.28
$2,092.90 + $1,351.28
= $3,444.18
NYC Income Tax
Taxable Income = $80,000 [No Deduction]
$1,545 + (3.819% over $45,000)
$80,000 - $45,000 = $35,000
3.819% x $35,0000 = $1,336.65
$1,545 + $1,336.65
= $2,881.65
Federal Income Tax
Income [$80,000] - Deduction [$24,000] = Taxable Income $56,000
$1,905 + (12% over $19,050)
$56,000 - $19,050 = $36,950
12% x $36,950 = $4,434
$1,905 + 4,434
= $6,339
FICA Tax
Income $80,000
Social Security Tax [6.45%] + Medicare Tax [1.45%] = 7.65%
7.65% x $80,000
= $6,120
Total Taxes = $18,784.83
Tax Rate = 23.48%
Net Income = $61,215.18
Monthly = $5,101.26
Do these figures look roughly correct? Any help or advice in any mistakes or misunderstanding of the US tax system would be much appreciated!
Thanks all!
I've been offered a job in NYC and am trying to work out what my pay check would look like after tax. Assume I don't need to make any healthcare or 401k contributions, and my salary is $80,000. I'll also bring my spouse, and we will file our tax returns jointly. Assume for now her salary is $0.
My calculations look like this:
NYS Income Tax
Income [$80,000] - Deduction [$16,050] = Taxable Income $63,950
$2,092.90 + (6.45% over $43,000)
$63,950-$43,000 = $20,950.
6.45% x $20,950 = $1,351.28
$2,092.90 + $1,351.28
= $3,444.18
NYC Income Tax
Taxable Income = $80,000 [No Deduction]
$1,545 + (3.819% over $45,000)
$80,000 - $45,000 = $35,000
3.819% x $35,0000 = $1,336.65
$1,545 + $1,336.65
= $2,881.65
Federal Income Tax
Income [$80,000] - Deduction [$24,000] = Taxable Income $56,000
$1,905 + (12% over $19,050)
$56,000 - $19,050 = $36,950
12% x $36,950 = $4,434
$1,905 + 4,434
= $6,339
FICA Tax
Income $80,000
Social Security Tax [6.45%] + Medicare Tax [1.45%] = 7.65%
7.65% x $80,000
= $6,120
Total Taxes = $18,784.83
Tax Rate = 23.48%
Net Income = $61,215.18
Monthly = $5,101.26
Do these figures look roughly correct? Any help or advice in any mistakes or misunderstanding of the US tax system would be much appreciated!
Thanks all!